73009, Херсонська обл., м.Херсон, Україна

вул. Богородицька 128

Пишіть нам:

liga.women@gmail.com

Телефон

+ 38 050 588 52 16

Проект

«Протидія гендерно-зумовленому насильству через створення Кризового центру для постраждалих від домашнього насильства в м. Херсоні»

Проект – “«Протидія гендерно-зумовленому насильству через створення Кризового центру для постраждалих від домашнього насильства в м. Херсоні”

Громадська організація «Ліга соціально відповідальних жінок», заснована у 2001 році.

З 2003 по 2007 роки «Лігою соціально відповідальних жінок» реалізовано соціально значимі  проекти за фінансової підтримки міжнародних фондів, таких як: Представництво Фонду Фрідріха Еберта в Україні; Програма Розвитку ООН в Україні; Фонду Євразія та Агентством США з Міжнародного розвитку.

З 2015 року  Ліга є партнером у виконанні міжнародної гуманітарної місії в Україні Угорської Екуменічної Служби Допомоги. Чотири роки поспіль Ліга організовувала і передавала гуманітарну допомогу у Херсонській, Донецькій, Луганській областях ВПО.

Починаючи з квітня 2017 року велася робота зі створення Кризового центру для постраждалих від домашнього насильства, основними цілями якої були вивчення потреб постраждалих, підбір приміщення, розробка необхідних документів для діяльності центру, налагодження сталої співпраці з міжнародними та громадськими організаціями.

З 14 лютого 2019 року стартував проект «Протидія гендерно-зумовленому насильству через створення Кризового центру для постраждалих від домашнього насильства в м. Херсоні», який реалізується за фінансової підтримки Фонду ООН у галузі народонаселення (UNFPA) в Україні за кошти урядів Канади та Великої Британії, Угорської Екуменічної Служби Допомоги за фінансової підтримки уряду Угорщини та Херсонської міської ради.

Основними завданнями Проекту є:

  1. Надання безоплатних психологічних, соціальних, юридичних, та інформаційних послуг в рамках роботи Денного центру особам, які не потребують притулку.
  2. Забезпечення місцем безпечного тимчасового перебування постраждалих осіб. Термін перебування постраждалих в Кризовому центрі складає до 90 діб. Центр працює у цілодобовому режимі, послуги жінкам та їх дітям надаються на безоплатній основі. Кризовий центр здійснює свою діяльність без розголошення інформації про своє місцезнаходження.
  3. Надання постраждалим особам за місцем безпечного тимчасового цілодобового перебування комплексної допомоги (психологічних, соціально-побутових, соціально-медичних, інформаційних, юридичних та інших послуг) на основі оцінки їх потреб та індивідуального підходу.
  4. Проведення заходів щодо профілактики домашнього насильства.
  5. Вироблення системи оперативної взаємодії між органами, які функціонально відповідають за профілактику та протидію домашньому насильству, у тому числі з розміщенням.

Право на влаштування до Кризового центру має: повнолітня постраждала особа; особа, яка не досягла повноліття, але перебуває чи перебувала у зареєстрованому шлюбі; дитина у разі її прийняття до притулку разом з матір’ю або особою, яка їх замінює.

Наразі безпосереднє направлення постраждалих осіб здійснюється управлінням соціальної політики Херсонської міської ради, до повноважень якого належить здійснення заходів у сфері запобігання та протидії насильству, Херсонським міським центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, мобільною бригадою соціально-психологічної допомоги постраждалим особам.

Забезпечено можливість перебування жертв домашнього насильства та їх дітей окремо від кривдника в орендованому тимчасовому приміщенні на 10 осіб одночасно.

За період з 15 лютого по 30 вересня 2019 охоплено послугами 132 особи:

  • в рамках Кризового центру 26 осіб, з них 15 дітей.
  • в рамках Денного центру 106 осіб, з них 63 дитини.

надано послуг – 1272, з них: соціальних – 727, психологічних – 247, юридичних – 200, інших послуг (переадресація до суду, поліції, медичних закладів) – 98.

За вересень:

  • в рамках Кризового центру 11 осіб, з них 6 дітей, нових клієнтів – 3: 1 жінка, 2 дітей.
  • в рамках Денного центру 23 особи, з них 9 жінок, 14 дітей.

надано послуг – 309: соціальних – 187, психологічних – 41, юридичних – 38, інших послуг (переадресація до суду, поліції, медичних закладів) – 43.

Завдяки отриманій можливості набути навички на тренінгу «Розбудова потенціалу працівників притулків та кризових центрів», проведеного представницями Східноєвропейського інституту репродуктивного здоров’я персонал Кризового центру (директор, юрист, психолог, 4 соціальних працівника) свою діяльність проводять орієнтуючись на отриманні знання та європейський методичний досвіду з надання комплексної допомоги жертвам домашнього насильства.

У рамках взаємодії та згідно угоди про співпрацю Херсонським міським центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді створено спеціалізоване формування «Денний центр для жінок, постраждалих від домашнього насильства та гендерно-зумовленого насильства». Визначено відповідального соціального працівника, який здійснює первинний прийом та консультування, відпрацьовує звернення суб’єктів взаємодії та здійснює переадресацію до психолога, юриста Кризового центру.

Активно ведеться робота по залученню волонтерів до роботи з клієнтами як денного так і Кризового центрів. На волонтерських засадах двічі на тиждень проводяться групові заняття з хоум-йоги з клієнтками Кризового центру. Усі залучені фахівці дають розписку про зобов’язання не розголошувати інформацію про клієнток та місце розташування Кризового Центру.

24 квітня 2019 на позачерговому засіданні сесії Херсонської міської ради VII скликання прийнято рішення щодо виділення та передачі ГО «Ліга соціально відповідальних жінок» комунального приміщення (176 кв.м2 – І етап) під діяльність та розташування Кризового центру на час впровадження проекту до 31 грудня 2019 р.

У зв’язку з необхідністю проведення ремонтних робіт, забезпечення устаткуванням, оплати за комунальні послуги та заробітної платні персоналу, створення Кризового центру (притулку) буде впроваджуватися у два етапи.

На І етапі методом зведення внутрішніх стін буде здійснено нове зонування для організації рецепції, окремого кабінету психолога, кабінету персоналу (соціальні працівник, юрист, директор), трьох кімнат для екстреного надання притулку на 10 осіб, кімнати для приготування їжі, санвузлу, душової та зали (для проведення групових занять, тренінгів та груп взаємодопомоги, а в інший час як ігрова кімната для дітей або спілкування між жінками.

Для підготовки до впровадження ІІ етапу та надання сталості проекту після виконання І етапу буде розроблено проект рішення Херсонської міської ради про набуття статусу комунального закладу Кризового центру для постраждалих від домашнього насильства (притулок).

На ІІ етапі заплановано розширення  приміщень Кризового центру, загальна площа яких складає 369,3 м2. Створення відділення соціально-психологічної реабілітації шляхом проведення ремонту додаткових приміщень для тимчасового притулку ще 22 постраждалих, у тому числі необхідних побутових та санітарних кімнат (8 кімнат для постраждалих з можливістю одночасного розміщення 22 осіб, загальний санітарний вузол, душова, санітарний вузол для маломобільних груп населення, душова для маломобільних груп населення, пральня, кухня та інші побутові кімнати, облаштування додаткових виходів).

Проведення ремонтних робіт на ІІ етапі жодним чином не завадить роботі Кризового центру, приміщення якого було введено в експлуатацію на І етапі.

Таким чином у 2020 році в м. Херсоні впроваджуватиметься робота з запобігання та протидії домашньому насильству через діяльність комунального закладу Кризовий центр для постраждалих від домашнього насильства з можливістю надання безпечного притулку 32 постраждалим особам.

Описовий звіт за вересень щодо створення у м. Херсоні Кризового центру для постраждалих вiд домашнього насильства.

Завдання проекту

 

Результат
1.         Створити комплексний заклад для надання спеціалізованої допомоги (соціальної, психологічної, юридичної, медичної) постраждалим від домашнього насильства та тимчасового притулку й перебування жертв домашнього насильства і їх дітей окремо від кривдника з одночасним перебуванням до 10 осіб на І етапі (до 50 осіб за рік). Надання психологічних, соціальних, юридичних та медичних послуг до 1000 постраждалим від домашнього насильства Згідно плану Проекту здійснюється надання спеціалізованих (соціальних, психологічних, юридичних, медичних) послуг постраждалим від домашнього насильства у Денному центрі –«Ресурсному центрі для жінок» за адресою: м. Херсон, вул. 295 Стрілецької Дивізії, 6/9 та у Кризовому центрі (орендованому секретному будинку без розголошення адреси) з можливістю тимчасового перебування до 10 жінок та їх дітей одночасно, окремо від кривдника.

За період з 15 лютого по 30 вересня 2019 охоплено послугами 132 особи:

–          в рамках Кризового центру 26 осіб, з них 15 дітей.

–          в рамках Денного центру 106 осіб, з них 63 дитини.

надано послуг – 1272, з них: соціальних – 727, психологічних – 247, юридичних – 200, інших послуг (переадресація до суду, поліції, медичних закладів) – 98.

За вересень:

–          в рамках Кризового центру 11 осіб, з них 6 дітей, нових клієнтів – 3: 1 жінка, 2 дітей.

–          в рамках Денного центру 23 особи, з них 9 жінок, 14 дітей.

надано послуг – 309: соціальних – 187, психологічних – 41, юридичних – 38, інших послуг (переадресація до суду, поліції, медичних закладів) – 43.

2.         Створити умови безпечного тимчасового перебування постраждалих від домашнього насильства під час реалізації проекту шляхом надання притулку в секретному будинку (8 осіб), до завершення ремонтних робіт в приміщеннях Кризового центру (притулку). За планом Проекту укладено договір оренди на будинок загальною площею понад 100 м2. Орендоване приміщення складається з 3х спальних кімнат для розміщення 10 осіб одночасно, великої кімнати для відпочинку, кухні та санвузлу з душовою кабіною та пральною машиною.

У зв’язку з тим, що ремонтні роботи в приміщенні, виділеному міською радою для створення Кризового центру ремонтні роботи наразі не розпочато, досягнуто виділення додаткових коштів з міського бюджету для оплати за оренду тимчасового житла на липень та серпень місяці. Термін оренди подовжено до кінця 2019 року.

Протягом періоду з 15 лютого та по теперішній час здійснено закупівлю необхідного технічного обладнання, частини меблів, м’якого інвентарю, побутової техніки, орг.техніки, канц.товарів, посуду, побутової хімії, засобів особистої гігієни, та продуктів харчування на суму 598 014 грн.

Встановлено «терміновий виклик» та забезпечено охорону будинку через службу швидкого реагування «Арсенал». Будинок оснащений інтернетом та мобільним зв’язком.

За вересень в Кризовому центрі надано спеціалізованих послуг: соціальних – 187, психологічних – 17, юридичних – 11.

3. Виробити систему оперативної взаємодії між органами, які функціонально відповідають за профілактику та протидію домашньому насильству, у тому числі з розміщенням жертви насильства та її дітей у Кризовому центрі (притулку) та надання комплексної допомоги з  100% охопленням усіх випадків домашнього насильства, які були виявленні вже на першому етапі реалізації проекту. На сьогодні налагоджено оперативну систему взаємодії між всіма суб’єктами, які функціонально відповідають за профілактику та протидію домашньому насильству.
4.Спростити доступ родин з групи ризику (за офіційними даними до 40 тисяч осіб у м. Херсоні) до отримання безкоштовних соціальних, психологічних, юридичних та медичних  послуг починаючи з першого етапу реалізації проекту. Задля спрощення доступу родин з групи ризику в рамках взаємодії, згідно Угоди про співпрацю Херсонським міським центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді створено спеціалізоване формування «Денний центр для жінок, постраждалих від домашнього насильства та гендерно-зумовленого насильства». Визначено відповідального соціального працівника, який здійснює первинний прийом та консультування, відпрацьовує звернення суб’єктів взаємодії та здійснює переадресацію до суб’єктів взаємодії. У Денному центрі клієнти мають можливість отримати консультацію психолога, юриста, соціального працівника.

За вересень в Денному центрі надано спеціалізованих послуг: соціальних – 34, психологічних – 16, юридичних – 13.

5. Збільшити обізнаність та поінформованість населення м. Херсона і Херсонської області про особливості, види домашнього насильства та заклади, які надають кваліфіковану допомогу починаючи з першого етапу реалізації проекту. Зменшити кількість випадків домашнього насильства та запобігти його повторенню. 12 вересня в місті Херсоні Фондом ООН в галузі народонаселення проведено воркшоп «Не нашкодь: як писати про домашнє насильство» для медіа з усієї України, в якому в якості спікерів взяли участь психолог та юрист Кризового центру.

Розроблено та виготовлено 3 види буклетів (про головні аспекти проекту та інформація з профілактики домашнього насильства, «Дорожня карта для жертв домашнього насильства, алгоритм роботи по взаємодії суб’єктів із протидії домашньому насильству»), Флаєр «Порядок дій у кризових ситуаціях» які розповсюджувалися серед запрошених на прес-конференцію, круглий стіл, під час робочих зустрічей, серед організацій, що здійснюють свою діяльність у сфері протидії домашньому насильству, а також у виставленні у вільному доступі для клієнтів денного центру на спеціально облаштованому тематичним роздатковим матеріалом куточку. Також вулицями міста розміщено 2 банери, 7 білбордів та 15 сітілайтів з інформацією про точки доступу до отримання послуг жертвами домашнього насильства, проект та його мету.

Постійно проводиться інформаційна компанія про впровадження проекту в інтернет-виданнях та друкованих ЗМІ. Всеукраїнськими каналами «5 канал», «Інтер» та «Ньюз ван», місцевими каналами «Херсон+» та «Скіфія», «Твій+» відзняті відео-репортажі з інтерв’ю керівника проекту, директора КЦ, психолога, юриста та клієнток притулку. Систематично оновлюється інформація в групі «Протидія гендерно-зумовленому насильству через створення кризового центру для жінок, постраждалих від домашнього насильства у м. Херсоні» на сторінці у Фейсбук.

6. Забезпечити впровадження європейського методичного досвіду з надання комплексної допомоги жертвам домашнього насильства у Кризовому центрі (притулку). Завдяки отриманій можливості набути навички на тренінгу «Розбудова потенціалу працівників притулків та кризових центрів», проведеного представницями Східноєвропейського інституту репродуктивного здоров’я працівники Кризового центру свою діяльність проводять орієнтуючись на отриманні знання та європейський методичний досвіду з надання комплексної допомоги жертвам домашнього насильства.

Започатковано майстер-класи з образотворчого мистецтва, які проходять у приміщенні Кризового центру, художньому музеї ім.Шовкуненка. На сьогодні завдяки волонтерам-художникам міста збираються кошти для проведення занять з арт-терапії для клієнтів як Денного так і Кризового центрів.

Активно ведеться робота по залученню волонтерів до роботи з клієнтами як денного так й Кризового центрів. Так, на волонтерських засадах двічі на тиждень проводяться групові заняття з хоум-йоги з клієнтками Кризового центру.

7. Підготовка до впровадження другого етапу діяльності Кризового центру (притулку) для постраждалих від домашнього насильства з можливістю  безпечного тимчасового перебування 30 постраждалих осіб одночасно. Херсонською міською радою виділено комунальне приміщення площею 176 м2 під діяльність та розташування Кризового центру та передачі приміщення в позичку ГО «Ліга соціально відповідальних жінок» на час впровадження проекту до 31 грудня 2019 р.
Translate »